В СВЕТА НА ЕЛЕКТРИЧЕСТВОТО!


Начало | Видове ЕЦП | Регистрация | Вход
Меню

Моят въпрос
Полезен ли е сайта за Вас?
Всички въпроси: 844

Статистика

Всичко онлайн: 1
Гости: 1
Ползователи: 0

Форма на входа

            Електрическата централа е предприятие за производства на електрическа енергия. В сърцевината на почти всяка електрическа централа стои електрически генератор, преобразуващ механична енергия от налягането на водата (ВЕЦ), топлината на изгаряното гориво, силата на вятъра, на приливната вълна и на течението на реките в електрическа.  В зависимост от суровината, която използват за целта, те биват:

  • ВЕЦ (и ПАВЕЦ) - водни електрически централи
  • ТЕЦ - топло електрически централи
  • АЕЦ - атомни електрически централи

          Съществуват и електроцентрали с алтернативни източници на енергия:

  • фотоволтаични - със слънчевата светлина,
  • вятърни електроцентрали - задвижват се от вятъра,
  • геотермални и др.

         Алтернативните източници добиват все по-голяма популярност, но произвежданата от тях енергия е скъпа и сравнително ненадеждна.

В процес на разработка са Термоядрените централи. При тях източникът на енергия е термоядреният синтез. Голямото им предимство пред АЕЦ е липсата на отпадъчни радиоактивни материали. Те обаче се очаква да навлязат в масова експлоатация след няколко десетилетия.

Основен принцип на работа

      Всеки вид електрическа централа има различни способи за добив на електроенергия. Те са описани в учебното помагало Електроенергетика. Като цяло обаче освновният  им принцип е сходен.

    Получената външна енергия се преобразува във въртеливо движение, което се предава на турбина. Тя задвижва механически генератора, който от своя страна генерира електрическо напрежение. За да се включи към външна електроенергийна система, това напрежение трябва да се изравни с напрежението на тази електроенергийната система. За целта напрежението от генератора се подава на първичната намотка на силов трансформатор, който го преобразува до желаната стойност.

    Следва подстанцията, където се извършва меренето и разпределението на получената електрическа енергия, а също и необходимите защити на съоръженията.

    По данни на годишния доклад на НЕК за 2006 г.в България съотношението на произвежданата електроенергия за различните електроцентрали е следното:

  • ТЕЦ - 48%
  • АЕЦ - 42%
  • ВЕЦ и ПАВЕЦ - 10%

    Общата инсталирана мощност на ВЕЦ по данни на същия доклад е 2536MW. Единствената АЕЦ у нас е АЕЦ Uозлодуй. В момента тя осигурява 2000MW електрическа мощност с два реактора по 1000MW. 3 и 4 реактор, които бяха наскоро закрити осигуряваха още 800MW. Останалата електроенергия е от ТЕЦ и съвсем малка част от алтернативни източници. Интересно е да се отбележе, че АЕЦ Козлодуй изразходва за година около 61 тона ядрено гориво. За да осигурят същото количество електроенергия ТЕЦ-овете трябва да изразходват около 5млн.тона въглища (информацията е от сайта на АЕЦ Козлодуй).

   Максималната потребявана мощност в България за 2006г е 6930MW, а през 2007г е 2667MW. Вижда се, че варира в широки граници.

   Всеки вид електроцентрала има различна роля в енергийната система на държавата. АЕЦ дава най-евтината електроенергия, но пускането и спирането на енергоблоковете й отнема дни. Ето защо тя работи на пълна мощност и покрива най-долната част от графиката на годишния товаров график т.е. работи непрекъснато. Пускането на ТЕЦ отнема часове, затова те поемат следващата част от графика - пускат се и се спират при големи и продължителни увеличения или намаления на потреблението. Най-горният и най-нестабилният слой на товаровият график се поема от ВЕЦ-овете, чието въвеждане в експлоатация става за броени минути.


             Научи повече!


Часът и датата са:

Брояч:


 
Поиск


инж. Мария Гроздева © 2025г.