В СВЕТА НА ЕЛЕКТРИЧЕСТВОТО!


Начало | Основни понятия | Регистрация | Вход
Меню

Моят въпрос
Полезен ли е сайта за Вас?
Всички въпроси: 843

Статистика

Всичко онлайн: 1
Гости: 1
Ползователи: 0

Форма на входа

   
Основни понятия за променлив ток
 
Променливият ток е този ток, който се изменя периодично по големина и посока. В практиката широко приложение е получил синусоидалният ток. Тригонометричните функции за описването му се изучават по математика.
 
 
Променливият ток се характеризира със следните елементи: Синусоидно изменящите се е.д.н.,
 ток и други величини се характеризират със следните параметри: период, честота, кръгова честота, дължина на вълната и видове стойности.
      Период. Най- млакият интервал от време, след изтичането на който започва повторение на стойностите на променливата величина в същата последователност, се нарича период. Периодът се означава с T и се измерва в секунди (s). За време T променливата величина претърпява пълно изменение и съвкупността от стойностите, които тя получава, е прието да се нарича цикъл. Следователно периодът е такъв интервал от време, в който се описва един цикъл.
 
     Честота. Броят на периодите в една секунда определя честотата на променливотоковите величини. Означава се с f и се измерва в Hz (херци). Стандартната честота на напрежението в електроенергийната система у нас е f = 50 Hz. В електронните комуникационни и други електротехнически устройства се използват и други честоти (от порядъка на стотици хиляди и милиони херци). Между честотата f и периода T съществува реципрочна зависимост:
                                           f = 1/T или T = 1/f.
 
     Моментна стойност. За един период променливотоковата величина получава всички възможни стойности и описва един цикъл. Стойността й в който и да е произволен момент се нарича моментна стойност. Означава се с малка латинска буква: ток с i, е.д.н. с e, мощността с p и др.
 
    Максимална (амплитудна) стойност. Това е най- голямата стойност на величината през един период. Максималните стойности се ознчават с главни латински букви и индекс mImUmEm и т.н. Синусоидно изменящите се величини получават максималните си стойности два пъти в един период- по един път през първата и втората му половина, като са с различна посока.
 
    Ефективна стойност. За определянето й се използва топлинният ефект, тъй като количеството на отделената топлина не зависи от посоката на тока. Ефективната стойност на променливия ток е равна на стойността на постоянен ток, който за време един период отделя в даден резистор същото количество топлина, каквото и променлив ток. Изчислява се по формулата:
                                        I = Imax/√2 или U = Umax/√2.
 
    Средна стойност. Средната стойност на променливите величини се определя за половин период и е средноаритметична на стойностите за това време. В определен мащаб площта между абсцисната ос и кривата на тока за един полупериод е равна на количеството електричество, преминало през което и да е сечение на проводника за това време. Изчислява се по формулата:
                      Iср ≈ 2.Imax/π ≈ 2/3.Imax или Uср ≈ 2.Umax/π ≈ 2/3.Umax,
където числото π = 3,14.
 
    Фаза и фазова разлика. Прието е електрическите ъгли ψ1 и ψ2, които определят положението на навивките в началния момент, а следователно и стойностите на е.д.н. e, да се наричат начални фазови ъгли или начални фази. Стойностите им в следващите моменти определят фазите на синусоидно изменящите се величини. Ъгълът φ, който е равен на различката между началните фази ψ1 и ψ2, се нарича фазова разлика: φ = ψ1 - ψ2. Фазовата разлика φ показва колко по-рано (по- късно) едната величина получава максималните нулевите си стойности от другата. По- просто нещата изглеждат ето така: Две величини са във фаза тогава, когато изменението на едната от тях повтаря същия закон на изменение на другата величина и две величини са фазово изместени, ако изменението на едната следва изменението на другата, но с някакво изпреварване или закъснение.

Часът и датата са:

Брояч:


 
Поиск


инж. Мария Гроздева © 2024г.